Energiapiac, ellátási kockázatok - Mi történik, ha csődbe megy az energiakereskedő?
Áram és gáz nélkül maradhatnak az ipari felhasználók, ha a kereskedő csődbe megy? Ha a felhasználó nem fizet, kikapcsolják – de mit tehet a felhasználó, ha a kereskedő nem teljesít Megvédi-e az ipari felhasználót az energia-árrobbanástól az, ha időben évekre előre jó áron szerződött áramra és gázra? Értelmezhető-e az energiakereskedelemben az árverseny mellett a „minőségi” különbség? Van-e különbség az egyik kereskedő áramja vagy gáza és a másiké között? Hogyan védik a jogszabályok az energiakereskedőket, és hogyan a felhasználókat? Van-e mozgástér szerződési feltételekben, ha az energiakereskedő a saját érdekeit védő általános szerződési feltételeket alkalmaz? Kőbe vésett szabályok-e az általános szerződési feltételek? El lehet-e térni az általános szerződési feltételektől? Mik az első jelei annak, ha az energiakereskedő szolgáltatása bizonytalanná válik? Csökkenthetők a károk jogi eszközökkel, ha az energia kereskedő szolgáltatása bizonytalanná válik?
Az ipari felhasználók általában évekre előre lekötik az áram- és gázbeszerzésüket, működésük tervezhetőségének ez lényeges előfeltétele. Ha sikerül jó áron leszerződni, a felhasználót nem érinti az áremelkedés, a kereskedő a leszerződött áron köteles szállítani. A közelmúltban ez számos esetben mégsem így történt: sok nagyfelhasználó hiába kötött jó áron éves szerződést áramra és gázra, a leszerződött ár többszörösét kénytelenek fizetni, ha nem akarnak energia nélkül maradni.
Egy ágazat szabályozásának gyenge pontjaira mindig a válság világít rá, ez az energiaszektorra is igaz. A szabályokat ismert, kiszámítható körülményekre írják, egy válságban viszont általában olyan körülmények okozzák a bajt, amire előre nem lehetett számítani. És ilyenkor a kialakult helyzetben bizonytalanná válik a különböző érdekek jogi védelme.
Ami normál piaci körülmények között jól működik, az válság idején nem biztos, hogy használható. Normál működés mellett az energia-kereskedelem általában jó üzlet, ritkán mennek csődbe energiakereskedők.
2021.-től jelentős áremelkedés tapasztalható a nemzetközi energiapiacon. A kereslet a Covid miatti 2020-as visszaesést követően a fogyasztás, a közlekedés és a nemzetközi kereskedelmi forgalom „újraindulását” követően 2021-ben jelentősen megnövekedett, ennek árfelhajtó hatását pedig a termelő kapacitások csökkenése és az ukrán válság tovább fokozta.
A villamos energia és földgáz piacon működő egyik kereskedő 2021 novemberében csődvédelmet kért. A kereskedő a csődeljárás megindulását megelőzően nehéz helyzetbe került, nem tudta a szerződésben vállaltak szerint ellátni a szerződéses partnereit. A kereskedő egyes partnerei részére beszüntette a szolgáltatást, annak ellenére, hogy a teljesítésre szerződés alapján köteles lett volna. Emiatt a felhasználóknál veszélybe került az energiaellátás, a hálózatüzemeltető kilátásba helyezte a szolgáltatás felfüggesztését (kikapcsolás). Az érintett felhasználók emiatt jelentősen kedvezőtlenebb feltételekkel (magasabb áron) voltak kénytelenek leszerződni másik kereskedővel. Eközben a csődbe ment kereskedő a korábbi szolgáltatásai ellenértékét követeli, és üzletszabályzatában kizárja a beszámítás lehetőségét.
2022. június 30.